Zaburzenia rytmu serca

Serce jest to centralnie położony narząd układu krwionośnego oraz najważniejszym elementem układu krążenia. Jego wyjątkowość polega na tym, że wykonuje on nieustanną pracę. Ten najciężej pracujący organ naszego ciała pracuje zarówno w dzień jak i w nocy. Jednak ta niezawodna i wydajna pompa bardzo często jest przez nas zaniedbywana. Choroby serca występują coraz częściej i niestety urosły do rangi chorób cywilizacyjnych. Notuje się coraz więcej zgonów na skutek chorób układu krążenia. Prawidłowe działanie serca jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. A co jeżeli nasze serce przestaje prawidłowo funkcjonować?

zaburzenia rytmu serca spowodowane stresem

Zaburzenia rytmu serca czyli powszechnie znana arytmia serca to choroba, którą cechuje przyśpieszone, spowolnione i nieregularne bicie serca. Dlatego, gdy zauważysz, że Twoje serce bije nierówno, nie możesz tego lekceważyć, ponieważ może wymagać to specjalistycznego leczenia. U niektórych pacjentów arytmia serca przebiega zupełnie bezobjawowo, natomiast u innych bywa stanem zagrażającym życiu. Przyczyną tej dolegliwości są najczęściej choroby zastawek oraz choroby mięśnia serca. Arytmia jest zaburzeniem normalnej aktywności elektrycznej serca. Zaburzony rytm serca może wystąpić w każdym wieku. Zazwyczaj nie jest to nic poważnego. Należy jednak zgłosić się na badanie aby uzyskać informacje i wprowadzić ewentualne leczenie prewencyjne.

Zaburzenia rytmu serca objawy

Tak jak wcześniej zostało wspomniane zaburzenia rytmu serca mogą dawać objawy. Jednak czasem mogą przebiegać zupełnie bezobjawowo a zaburzony rytm bicia serca nie jest dla nas zauważalny. W prawidłowych warunkach serce dorosłego człowieka pracuje z szybkością pomiędzy 68 a 74 uderzeń na minutę. Liczba uderzeń na minutę różni się u dorosłego człowieka, dziecka oraz starszego. Serce dziecka bije najszybciej, natomiast starszego wolniej. Nie mniej zaburzenia rytmu serca może występować w każdym wieku.

Arytmia serca objawy podstawowe:

  • kołatanie serca,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia, utraty przytomności lub upadki,
  • duszność,
  • ból klatki piersiowej,
  • zmęczenie.

W zależności od zaburzenia rytmu serca symptomy mogą mieć różny charakter. Najczęstszym i pierwszym zauważalnym dla nas objawem jest kołatanie serca, czyli uczucie szybkiego, nierównego bicia serca. Niekiedy może pojawić się nagła, chwilowa lecz powracająca potrzeba kaszlu bądź dławienie, które ustępuje. Pojawić mogą się również tak zwane skurcze dodatkowe. Co to oznacza? Skurcze dodatkowe dają uczucie „przeskakiwania” w klatce piersiowej tak jakby praca serca zatrzymała się dosłownie na sekundę. Zbyt częste skurcze mogą powodować dodatkowe dolegliwości takie jak: zawroty głowy, uczucie dławienia, utraty przytomności oraz ból w klatce piersiowej.

arytmia serca przyczyny

Przyczyny zaburzeń rytmu serca

Istnieje wiele przyczyn nieprawidłowej pracy Twojego serca. Zaliczamy do nich takie choroby jak:

  • niewydolność serca,
  • choroba zastawki serca,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zespół Wolffa, Parkinsona i White’a
  • choroby tarczycy,
  • cukrzyca,
  • nadciśnienie,
  • zawał serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc

Ponad to ryzyko powstania arytmii wzrasta wraz z wiekiem, w czasie ciąży oraz po przebytej operacji serca. Wśród przyczyn Twoich problemów pojawić się może również alkohol, kofeina, tytoń, marihuana oraz niektóre leki.

Rodzaje zaburzeń rytmu serca.

  • Tachykardia czyli częstoskurcz zatokowy występuje wtedy, kiedy tętno jest regularne, ale szybsze od prawidłowego rytmu serca. Pojawiać się może podczas pracy fizycznej, ćwiczeń lub choroby, jest to wtedy normalne zjawisko. Jedynak gdy występuje bez przyczyny wymaga leczenia.
  • Bradykardia czyli rzadkoskurcz zatokowy występuje także jeśli tętno jest regularne. Serce bije jednak rzadziej niż 60 uderzeń na minutę. Bradykardia bardzo często występuje u profesjonalnych sportowców oraz alpinistów podczas ekspozycji ciała na zimno oraz w trakcie odpoczywania lub snu. Zbyt niska częstotliwość bicia serca może powodować zawroty głowy lub omdlenia, a nawet zagrażać życiu
  • Skurcze dodatkowe o których była mowa wcześniej odczuwane są jako opuszczone uderzenie serca, po którym następuje mocniejsze uderzenie. Mogą występować co kilka uderzeń lub przy każdym uderzeniu mięśnia sercowego, co powoduje powstanie powolnego, dudniącego rytmu. Dodatkowe uderzenia serca są bardzo częste i rzadko oznaczają problem z sercem. Takie uderzenia są najbardziej odczuwalne podczas odpoczynku.
  • Migotanie przedsionków jest to najczęstszy rodzaj arytmii. To zaburzenie powstaje kiedy impulsy elektryczne w przedsionkach stają się chaotyczne. Zastępują one prawidłowy rytm serca. Kurczenie mięśnia sercowego staje się nieregularne. Ataki trwają zazwyczaj od kilku sekund, nawet do tygodnia.
  • Nadkomorowe zaburzenia rytmu serca, czyli częstoskurcz nadkomorowy to zaburzenie szlaków elektrycznych w sercu. Impulsy zamiast płynnie przechodzić z przedsionków do komór w wyniku zwarcia wracają do przedsionków. Szybkość bicia serca wynosi wtedy nawet do 250 uderzeń na minutę. Taki stan może trwać od kilku sekund do kilku godzin.
  • Komorowe zaburzenia rytmu serca czyli częstoskurcz komorowy spowodowany jest zbyt szybkim przebieganiem przez komory impulsów elektrycznych. Nie należy lekceważyć takiego stanu. Poprzez niedostateczne wypełnianie się komór dochodzić może do przerw w pompowaniu krwi przez serce do reszty organizmu czyli do zatrzymania krążenia. Kiedy atak trwa ponad 30 sekund mówimy o utrwalonym częstoskurczu komorowym. Jeśli nie rozpoczniemy leczenia częstoskurcz komorowy może z czasem zamienić się w migotanie komór.
  • Migotanie komór występuje kiedy impulsy elektryczne pojawiają się w różnych częściach komór bardzo szybko i nieregularnie. Praca mięśnia sercowego nie jest prawidłowa oraz tłoczona jest za mała ilość krwi. W tym przypadku leczenie jest również konieczne. To zaburzenie rytmu serca może prowadzić do śmierci.

 

zaburzenia rytmu serca nerwica

Arytmia serca leki i leczenie

W celu rozpoczęcia leczenia koniecznie zgłoś się do lekarza. Zaleci on niezbędne badania takie jak: badanie krwi, badanie EKG czy inne specjalistyczne badania. Rodzaj i czas leczenia zależy od rodzaju twoich zaburzeń. Przez lekarzy brana jest również pod uwagę przyczyna oraz ciężkość zaburzeń rytmu serca. Szczegółowe informacje o metodzie jaką powinieneś stosować uzyskasz u lekarza prowadzącego. Dla przykładu, leczenie częstoskurczów wymaga podawania preparatów antyarytmicznych, natomiast jeśli mamy do czynienia z arytmią w postaci migotania przedsionków będą to leki obniżające krzepliwość krwi.

Każdorazowo lekarz może przypisać środki mające na celu kontrolowanie rytmu serca. W nagłych przypadkach oraz gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, stosuje się kardiowersję elektryczną. Polega ona na przywróceniu prawidłowej pracy serca. W niektórych przypadkach konieczna może być ablacja, czyli nieoperacyjne zniszczenie dodatkowej drogi przewodzenia impulsów. Jeśli rytm Twojego serca jest zbyt wolny konieczne może okazać się wszczepienie stymulatora, który wytwarza impulsy elektryczne pobudzając serce do pracy. Wszystko zależne będzie od Twoich potrzeb. Wszystkie szczegółowe informacje dostępne będą dla Ciebie po dokładnym zbadaniu i szerokim wywiadzie.