Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy?

Pompa wodna znana była nawet w czasach starożytnych. W tamtych czasach napędzano ją siłą ludzkich mięśni. Obecnie można kupić pompy elektryczne lub spalinowe, które są praktycznie bezobsługowe. Najważniejsze zadanie pompy to transport wody ze zbiornika o niższym ciśnieniu do naczynia o wyższym ciśnieniu. Pompa wodna jest zatem jednym z najbardziej podstawowych urządzeń, które spotykamy na działkach i na posesjach z ogrodem. Co zatem warto o niej wiedzieć? Mierząc się z zakupem pompy do wody trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele parametrów. Sprawdź nasz poradnik!

Rodzaje pomp do wody

Dla właścicieli domków jednorodzinnych z ogrodem, a także działek rekreacyjnych lub nieruchomości położonych zbyt daleko od lokalnej sieci wodociągowej, oferowana w sklepie Watermark pompa głębinowa to niezbędny element wyposażenia.

Kiedy brak jest dostępu do wodociągu, własne ujęcie to często jedyna możliwość, aby mieć dostęp do wody.  W takich sytuacjach przydatna okazuje się pompa.

Jak wybrać urządzenie, które spełni wszystkie nasze potrzeby? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaje pomp, a także ich parametry. Aktualnie najbardziej popularne są takie urządzenia jak pompy głębinowe, urządzenia nawierzchniowe oraz pompy zatapialne do wody czystej i brudnej.

Źródło zasilania pompy

Wśród współczesnych modeli pomp można spotkać zarówno urządzenia o zasilaniu elektrycznym oraz spalinowym. Praktycznie każda oferowana przez Watermark pompa głębinowa zasilana energią elektryczną pracuje cicho, a przy tym praktycznie nie wymaga obsługi. Takie urządzenia można montować w pomieszczeniach zamkniętych i przede wszystkim głęboko pod wodą. Pompy głębinowe występują w dwóch wersjach – z silnikiem jednofazowym i trójfazowym.

Pompy o napędzie spalinowym cechują się natomiast o wiele większymi gabarytami i co za tym idzie znacznie wyższą wagą, co zdecydowanie przemawia na ich niekorzyść. Osiągają jednak większe moce niż pompy zasilane prądem elektrycznym. Sprawdzą się zatem w sytuacji, kiedy brakuje dostępu do zasilania zewnętrznego.

Watermark pompa głębinowa

Wydajność pompy i obsługiwane ciśnienie

Wydajność pompy do wody to ilość cieczy wyrażona w metrach sześciennych, która zostaje przepompowana w czasie godziny. Każde urządzenie charakteryzuje się inną wydajnością i wysokością podnoszenia. Należy je zatem wybrać taką pompę, która spełnia nasze wymagania zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem na wodę.

Wartość ciśnienia pompy jest uzależniona m.in. od głębokości zalegania warstwy wodonośnej, wielkości instalacji i towarzyszących przepływowi oporów.

Pobór mocy pompy

Moc pompy decyduje o wydajności urządzenia i zdolności do wytwarzania ciśnienia. Pobór mocy oznacza iloczyn ciężaru właściwego cieczy, wydajności urządzenia i wysokości podnoszenia. Im pobór mocy jest niższy, tym mniejsze są koszty eksploatacyjne instalacji.

Pompy do wody bez wątpienia wykazują bardzo szerokie zastosowanie. Sprawdzają się świetnie zarówno do prywatnych celów bytowo-gospodarczych, jak i w niewielkich gospodarstwach rolniczych i w przemyśle. Nic zatem dziwnego, że wybór odpowiedniego urządzenia podyktowany powinien być jego przeznaczeniem, oraz warunkami pracy.