Czy słomki plastikowe są niezastępowalne? Sprawdźmy to!

zamienniki plastikowych słomek

Dzieci lubią pić kolorowe napoje. Jeszcze bardziej lubią je pić przez kolorowe słomki. Bardzo często zdarza się że sami producenci, dołączają plastikowe słomki do swoich soczków. Jednak czy kiedykolwiek jako rodzice, przeszło nam przez myśl, że dla dobra dzieci, lepiej wybrać ekologiczne papierowe słomki, zamiast ich plastikowego odpowiednika? Pozornie, nieistotny szczegół, ma ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń, a tym samym dla naszych dzieci.

Skala problemu

W samej Polsce, rocznie zużywamy około 1,2 miliarda plastikowych słomek. Średnio dziennie daje to nam ponad 3 mln! A przeciętny człowiek w ciągu życia zużyje 38 tysięcy słomek. Większość tych słomek nie nadaje się do recyklingu. Są zbyt małe, a to powoduje że będą się rozkładać nawet do 1000 lat. Znaczna ilość z nich prawdopodobnie ostatecznie trafi do mórz i innych zbiorników wodnych. Będą tam nie tylko niszczyć nasz ekosystem, ale również stanowią realne zagrożenie dla zwierząt, które często mylą je z jedzeniem. Zamiennik plastikowych słomek jest pozbawiony tych zagrożeń. Poszukujesz właśnie takich słomek? Sprawdź tutaj: https://papierowe.slomki.biz/

Wpływ plastiku na zdrowie

Dla porównania, papierowe słomki ulegają recyklingowi. A ich ewentualny proces rozkładania trwa najczęściej kilkanaście tygodni, co powoduje że są nie szkodliwe dla naszego środowiska. Nie są to jednak jedyne argumenty za ekologicznymi słomkami. Jak dobrze wiadomo plastikowe słomki są wykonane właśnie z plastiku. Są to materiały potencjalnie bardzo toksyczny i rakotwórczy. Coraz częściej pojawiają się badania i artykuły twierdzące że wszechobecny w naszym życiu plastik, przyczynia się do coraz większej ilości osób chorych na raka. Ostatnio pojawiły się nawet przesłanki, że picie wody z plastikowych butelek może być potencjalnie rakotwórcze.

Trzeba podjąć decyzje

Jak dobrze widać, jeśli zastanawiasz się czy zamienniki plastikowych słomek są ważne, to masz racje, nie są one jedynie wymysłem środowisk ekologicznych. Papierowe słomki spełniają wszystkie wymagania. Jako rodzice i zwykli konsumenci powinniśmy być świadomi wyboru, którego dokonujemy. Jak i jego konsekwencji dla nas samych jak i przyszłych pokoleń, które kiedyś będą żyły w świecie który im pozostawimy. Mała zmiana w codziennym życiu, pomnożona prze 7 miliardów daje olbrzymie rezultaty.